Formalności po przeprowadzce - wymiana paszportu, dowodu osobistego, prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego

Przeprowadzka do nowego mieszkania, czy domu to wielkie przedsięwzięcie. Spakowanie wszystkich rzeczy, tak aby nic nie ucierpiało podczas transportu to nie lada wyzwanie. Często po spakowaniu naszego dobytku okazuje się, że musimy skorzystać z usług firmy przewozowej, gdyż nasz samochód nie jest w stanie wszystkiego pomieścić. Kiedy wszystkie paczki znajdą się już w naszym lokum, ponownie spędzamy wiele godzin na rozpakowaniu i szukaniu nowego miejsca na nasze rzeczy. Gdy wszystko jest już na swoim miejscu, możemy z ulgą odetchnąć i cieszyć się swoimi nowymi, czterema ścianami. Odpoczynek ten jednak nie trwa długo, gdyż każda zmiana miejsca zameldowania wiąże się z wieloma telefonami i wizytami w urzędach i bankach celem aktualizacji danych. O zmianie adresu należy poinformować nasz bank, operatora telefonicznego czy pracodawcę. Często jednak nasuwa się pytanie: jakie dokumenty należy zmienić po zmianie zameldowania?

Zmiana zameldowania, a paszport

Paszport nie jest obowiązkowym dokumentem jaki każdy obywatel musi posiadać, natomiast ze względu na bardzo popularne wyjazdy zagraniczne sporo osób decyduje się na jego wyrobienie. W paszporcie nie ma rubryki dotyczącej naszego miejsca zameldowania, po przeprowadzce więc nie ma konieczności wymiany tego dokumentu na nowy. 

Zmiana zameldowania, a dowód osobisty

Dowód osobisty to dokument, którym posługuje się każdy pełnoletni obywatel naszego kraju. Niezależnie, czy umawiamy się do lekarza, czy odbieramy awizo z poczty – potrzebujemy dowodu. Bez dowodu osobistego nie załatwimy żadnej sprawy w banku ani nie podpiszemy umowy z operatorem telefonicznym. Ważny dowód uprawnia nas również do podróżowania w strefie Schengen. Niezależnie jednak, czy mamy nowy dowód, czy wydany przed 2015 rokiem, po zmianie miejsca zameldowania nie istnieje potrzeba wymieniana go na nowy.

Zmiana zameldowania, a prawo jazdy

Prawo jazdy, w zależności od kategorii, uprawnia nas do kierowania pojazdami. Decyzję o zrobieniu uprawnień do kierowania samochodem podejmuje większość pełnoletnich Polaków. Jeśli posiadamy dokument wydany przed 4 marca 2019 roku po zmianie zameldowania musimy udać się do urzędu celem wymiany naszego prawa jazdy. W przypadku praw jazdy wydanych po tej dacie, zmiana zameldowania nie jest powodem do wymiany dokumentu. 

Zmiana zameldowania, a dowód rejestracyjny

Dowód rejestracyjny posiada każdy właściciel samochodu. Mimo ostatnich zmian i braku konieczności posiadania go przy sobie podczas prowadzenia pojazdu, po zmianie naszego adresu zameldowania, należy wymienić dokument na nowy. 

Na wymianę dokumentów mamy 30 dni. Pomimo braku sankcji za niewymienienie naszych dokumentów po zmianie adresu zameldowania, warto jednak poświęcić chwilę czasu i zaktualizować dane w naszych dokumentach.

Bądźmy w kontakcie

tel. PL 79 626 90 91
tel. UK 077 8463 1351
e-mail PL: biuro@przeprowadzki-bialy-orzel.pl
e-mail UK: office@przeprowadzki-bialy-orzel.pl

Adres

Przeprowadzki "Biały Orzeł"
ul. Zwycięstwa 49
75-028 Koszalin